BankalarKrediler

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar
Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Borç kapatma kredisi bankalardan alınan kredilerin geri ödenme durumunda yaşanan zorlukları gidermek amacıyla verilmektedir. Kişinin kredi ödemelerinde planlanmayan bir durumun ortaya çıkması kredi ödemelerini olması gerektiği gibi yapamamasına sebep olmaktadır. 

Bazı durumlarda ise sadece kredi borcu değil başka borçların ödemesinde de sorun yaşanabilmektedir. Bu gibi sorunların hepsinde kişi bu borcu kapatarak gecikme faizi yememenin ve kredi notunu düşürmemenin yollarını aramaktadır. 

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Borç Kapatma Kredisi Nedir?

Borç kapatma kredisi adı altında özel bir kredi yoktur. Müşterilerin ister bankadan alınmış başka bir kredi borcu olsun ister başka bir firmaya karşı yapılmış bir borç olsun, ödemeleri gereken ancak güncel maddi durumları ile ödemekte zorlandıkları durumlarda maddi bir kaynak ihtiyacına girdikleri bilinmektedir. 

Bu gibi durumlarda ödemekte zorlandıkları borcu kapatmak isteyen kişiler kredi kullanarak borcu tek seferde kapatmak ve bu yeni kredinin yapılandırmasını da ödeyebilecekleri şekilde yapmak istemektedirler. Bankalar genellikle 3 farklı kredi tipini müşterilerine sunmaktadırlar. 

Bunlar Konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi şeklinde sıralanır. Borç kapatma kredisi adıyla bir kredi bulunmadığı için bankalardan başka bir borcu kapatma amacıyla alınan krediler genellikle ihtiyaç kredisi olarak değerlendirilmektedir.

Hangi Bankalardan Borç Kapatma Kredisi Alınır?

Kredi başvurusunun değerlendirmesi ihtiyaç kredisine göre değerlendirmeye alınmaktadır. Bu durumu etkileyen birkaç parametre vardır. Kişinin kredi kullanması için hali hazırda yüksek miktarlarda borcu olmaması gerekir. Bu nedenle kredinin kapatmak için kullanılacağı borcun çok yüksek tutarlarda olamaması gerekir. 

Aksi taktirde banka kişinin kullanabileceği maksimum kredi tutarına ulaştığını iddia ederek kredi vermek istenmeyecektir. Bundan sonraki en önemli parametre ise kredi notu puanıdır. Kişinin hali hazırda bulunan kredi borcuna yapması gereken ödemeleri zamanında yapmış olması çok önemlidir. 

Kredi ödemelerinde gecikme olması durumu kişinin güvenilirliğini ve buna bağlı olarak da kredi notunu düşürdüğü için zaten bir kredi borcu olan müşterinin ikinci bir kredi kullanması son derece zor hale gelecektir. Bunun dışında başvurulacak kredi tipi ihtiyaç kredisi olduğu için kamu bankalarından Ziraat Bankası, Vakıfbank; Özel bankalardan ise İş bankası, ING Bank gibi bankalar sık başvurulan bankalardır.

Kaynak: Ziraat Bankası sim kart bloke kaldırma

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu