BankalarEkonomiKrediler

Borç Öteleme Nedir?

Borç Öteleme Nedir

Borç Öteleme Nedir?

Borç öteleme, bankaların müşterilerinin ödeme kolaylığı yaşayabilmesi açısında oluşturdukları bir sistem olmakla birlikte, genel olarak kredi kartı asgari ödeme tutarı ya da ekstre tutarı için uygulanan bir yöntemdir.

Yöntem genel olarak, bankaların belirlemiş olduğu süre boyunca, kredi kartının o ay ve bankanın belirlediği dönem aralığı boyunca gelecek olan tüm ekstrelerinin belirli bir döneme kadar ödenmemesi ve zaman olarak bildirilen dönem geldiğinde tamamının toplu ödenmesi olarak açıklanabilir.

Bu durum, her banka için geçerli olmamakla birlikte, bankalar borç öteleme yapılması durumunda, faiz oranlarını müşterilerinin zorlanmaması açısından düşük tutmaktadır. Genel olarak 3 aylık öteleme imkânı sunulmakla birlikte, sistem, kredilerin ödenmesi konusunda ödemesiz dönem seçeneğinin sunulması ile aynı mantaliteye sahiptir.

Borç Öteleme Nedir

Öteleme Süreleri

Genel olarak borç öteleme uygulamasını yapan bankalar arasında öteleme yapılabilecek dönem sayısı farlılık göstermekle birlikte, ortalama süre 3 ay olarak belirlenmiştir.

Kişilerin öteleme yaptığı tarihten itibaren 3 ay boyunca, bankalar kişilere kredi kartı ekstresi göndermemekte ve borç tahsilatı talebinde bulunmamaktadır. Bu durum, banka müşterileri için, özellikle ülkemizi de etkisi altına alarak ekonomik açıdan da oldukça büyük sorunlara sebep olan covid-19 salgının olduğu şu günlerde, oldukça yararlı olmuştur.

Müşteriler için, ödemesiz dönem sonunda, toplu olarak bir ekstre gönderilmekte ve müşterilerin ödemesi talep edilmektedir. Toplu olarak gönderilen ekstre, 3 aylık faiz ve ötelenmiş miktarın toplamı olmaktadır.

Borç Öteleme Nedir

Nakit Avans Taksitlendirme ve Öteleme İşlemi

Bazı bankalar, borç öteleme sistemini kredi kartı ekstresi için yapmaktayken, bazı bankalar, kredi kartından nakit avans çekilmesi durumunda öteleme seçeneğini ödeme seçenekleri arasına koyarak müşterilerine kolaylık sağlamaktadır.

Normal zamanlarda, hemen her banka taksitli avans çekimlerinde, geri ödeme konusunda oldukça fazla faiz işletirken, öteleme seçeneği sunan bankalar, faiz oranlarını az da olsa düşürmektedir. Bu bankalar, nakit avansın yaklaşık 12 ay vade ile ödenmesine imkân tanırken, bu 12 aylık ödeme sürecinin 3 ay kadar ötelenmesine izin vermektedirler. Bu durum, müşterilere ciddi kolaylık sağlamaktadır.

Borç Öteleme Nedir

Öteleme Yapılan Borcun Vaktinden Önce Ödenmesi Durumu

Öteleme seçeneği sunan bir bankanın müşterisi, borç öteleme uygulamasından yararlandığı takdirde, başvuru yaptığı tarihten itibaren, bankanın belirlediği süre dahilinde olmak üzere ortalama 3 ay ödemesiz döneme girmektedir.

Talebi iptal edilmesi durumu söz konusu ise, kişiler bunu talebin oluşturulduğu gün, mesai bitimine kadar yapmalıdır aksi halde talep alınmış sayılarak banka tarafından işleme konulmaktadır. İşleme konulan talepler için iptal ettirme durumu bulunmamaktadır.

İşleyecek olan faiz oranları banka tarafından başvuru sırasında müşterilere aktarılmakla birlikte, faiz oranları ve öteleme süreleri bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Aynı şekilde, ötelemesi yapılabilecek borcun çeşidi de yine bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir.

Borç Öteleme Nedir

Bu gibi durumlarda, kişilerin öteleme süresinden daha önce, borcun tamamını kapatması durumu söz konusu olabilmektedir. Bu durumun da maalesef borcun ötelenmiş olmasına bir etkisi bulunmamaktadır. Yani, borç, öteleme dönemi içerisinde tamamen kapatılmak istense bile, banka buna müsaade etmemekte ve öteleme süresinin bitiminin beklenmesini talep etmektedir.

Öteleme süresinin bitiminde, tercihe göre banka müşterileri, gelen ekstrenin tamamını ödeyebildikleri gibi, kredi kartına ait borcun tamamını da ödeyebilmektedirler. Bununla birlikte, nakit avans çeken kişiler için de aynı süre. İşlemektedir. Kişiler, taksitli nakit avans için öteleme talebinde bulunmuşsa, banka öteleme tarihinin bitiminde taksit tutarlarını toplu olarak talep etmektedir.

Bu talep doğrultusunda, kişiler tercihe göre yalnızca taksit tutarını ödeyebilecekleri gibi hem taksit tutarını hem de kalan borcun tamamını ödeyebilmektedirler.

2020 İşsizlik Maaşı Alanlar Kredi Başvurusunda Bulunabilir Mi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu