Kredi Kartları

CVV Kodu Nedir? Nerede Yazar?

CVV Kodu Nedir? Nerede Yazar?
CVV Kodu Nedir? Nerede Yazar?

CVV kodu nedir ve nerede yazar sorusu özellikle internet üzerinden alışveriş yapanların merak ettiği bir konudur. CVV kodu özellikle bankacılıkta sık sık karşımıza çıkan bir koddur. CVV kodu, kredi kartı ile internet alışverişi yaptığımızda veya bu işlemi banka kartı ile gerçekleştirdiğimizde sık sık bizden istenir. 

CVV Kodu Nedir?

CVV kodu nedir sorusunu yanıtlamak gerekirse; bu kod kredi kartı veya banka kartının hemen arkasında yer alan üç haneli bir bilgi güvenlik kodudur. CVV kodu olmaksızın internetten herhangi bir alışveriş işlemi gerçekleştiremezsiniz. CVV kodu oldukça önemli bir kod olduğundan nerede olduğunu ve nasıl kullanacağınızı da iyi bilmeniz gerekir. Peki CVV kodu nerede yazar? CVV kodu kaç hanelidir?

CVV Kodunun Diğer İsimleri

CVV kodu nedir sorusunu yanıtladık ama bilmeniz gereken bir şey daha var. Kartı sağlayıcılarının CVV koduna verdiği isimler farklı olabiliyor. Biliyorsunuz ki her kartın bir sağlayıcısı var, örneğin bazı kartlar Mastercard altyapısı kullanırken, bazı kartlar ise VISA, az bir azınlık ise American Express altyapısını kullanmaktadır. Bu nedenle CVV kodunun isimleri farklı olabiliyor.

  • Mastercard : CVC
  • American Express: CVC
  • Visa: CVV

Yukarıdaki tabloda hangi bankanın kart sağlayıcılarına hangi ismi verdiğini görüyoruz. Bunu bilmeniz gerekir, çünkü cvv kodu yerine cvc kodu görürseniz şaşırabilir veya anlamayabilirsiniz, bu nedenle hangi kodun hangi kart altyapısına ait olduğunu bilmekte yarar var.

 

CVV Kodu Nerede Yazar?

CVV kodu nedir sorusunun yanıtını aldıktan sonra sıra, CVV kodunun nerede olduğunu bulmaya geldi. Biliyorsunuz ki çoğu kartta CVV kodu aynı yerde yer almaktadır. 

  1. Kredi veya banka kartınızı ters çevirdiğinizde, hemen üç haneli bir rakam göreceksiniz. Bu sizin cvv kodunuzdur. Zaten kodun ne olduğu da hemen orada yazmaktadır, yani cvv kodu olduğu numaranın hemen yanında yazar.
  2. Bazı kartlarda CVV kodu yerine CVC kodu da yazabilir.
  3. Kredi ve banka kartının tek kartta birleştiği banka kartlarında, CVV kodu iki tane olacaktır. Bu kodlardan bir tanesi banka kartı için CVV kodu iken, diğeri kredi kartı için CVV kodudur. Bunları bilmenizde fayda var. Çünkü banka kartınız ile alışveriş yaparken, kredi kartınızın CVV kodunu girerseniz, para kredi kartınızdan çekilmektedir.
  4. İki özellikli kredi kartlarında CVV kodunun hangi ürün için olduğu alt alta yazmaktadır, yani banka kartı için ayrı kredi kartı için ayrı CVV kodu yazar.

İnternet üzerinden alış veriş yapanlar için Sanal Kart Nedir? yazımızı incelemelerini tavsiye ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu