SGK

Engelli Vergi İndirimleri Nelerdir?

Genel olarak pek çok engellinin en fazla merak ettiği konuların başında gelen engelli vergi indirimleri nelerdir sorusuna en doğru yanıtlar aranmaktadır. 

Her zaman engelliler için tanınan pek çok kolaylıklar arsasına giren vergi indirimlerinden yararlanmak için detaylı olarak bilgi sahibi olmak en doğru hareket olacaktır. Bu neden ile engelliler için yapılan vergi indirimlerini araştıralım.

Engelliler İçin Vergi İndirimi Nedir?

Engelli vergi indirimleri nelerdir sorusu pek çok engellinin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Genel olarak engelli vergi indirimi çalışmaya engel olan hastaların başvurabileceği bir uygulamadır. Çalışmalarına engel olan ve bu indirimden faydalanmak için başvuran tüm engellilere tanınan kolaylıklara vergi indirimi denilmektedir. Kişilerin çalışma gücünde oluşan kayıplara göre engelli vergi indirimi uygulanmaktadır. 

Ancak çalışma gücünde olan kayıp derecesine göre engelli vergi indiriminde değişiklikler olmaktadır. Vergi indirimi almak için engelli olan kişinin en az % 40 çalışmaya engel hastalığı olması ve sağlık kurulu tarafından onaylı raporu olan herkesin başvurması mümkün olan bir uygulamadır. Engelli vergi indirimi uygulaması için e- devlet üzerinden başvuru yapılabilir. 

Engelli Vergi İndirimi Hangi Alanlarda Bulunur?

Engelli vergi indirimi engelliler için yapılmış en büyük kolaylıklardan biri olup ülkemizde bulunan tüm engellilerin gerekli olan şartları tamamlaması doğrultusunda faydalanması mümkün olmaktadır. Engelli vergi indiriminde faydalanmak için yapılması gerekenler için kişinin ya da bakmakla hükümlü olduğu engelli kişinin gerekli belgeleri hazırlamasının ardından Vergi Dairesi Başkanlığı bulunan illerde Grup Müdürlüklerine başvurmaları gerekir. Engelli olan kişilerin vergi indiriminden faydalanacağı alanlar;

  • Gümrük vergilerinde sağlanan engelli vergi indirimi,
  • Yurt içinde satın alınan araçlarda sağlanan engelli vergi indirimleri,
  • Motorlu taşıtlar vergisi konusunda sağlanan engelli vergi indirimleri,
  • Katma değer vergisinde engelli vergi indirimi payı,
  • Gayrimenkul alımında emlak vergisi alanında engelli vergi indirimleri,

Engelli vergi indirimleri için gerekli şartlar yerine getirilmesi durumunda pek çok alanda gerekli oranda indirim uygulaması yapılmaktadır. Özellikle vergi indirimlerinden faydalanmak için gerekli olan engelli raporun süresinin dolmamış olmasına dikkat edilmelidir. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu