BankalarEkonomiKrediler

Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2020

Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2020

Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2020

Faizsiz kredi veren bankalar 2020, bu dönem içerisinde, faiz uygulamasında bulunmadan bankacılık uygulamalarından müşterilerinin yararlanmasını sağlayan bankalar olmakla birlikte, faizsiz tabiri, bankaların İslam hukukunu benimsemiş olmasından gelmektedir.

Belirli bankacılık işlemleri için herhangi bir şekilde faiz uygulaması yapmamakta olan bankalar, genel olarak müşterilerinden aldıkları her türlü ödemeyi piyasa üzerinde değerlendirirken, müşterilerine ödenecek olan her türlü tutarın teminatını da piyasa üzerinden elde karın dağıtılması üzerinden yapmaktadır.

Faizsiz kredi veren bankalar 2020 yılı öncesinde de bu yolu benimsemiş olmakla birlikte, genel olarak banka adının sonunda “katılım” ibaresi bulunan bankalar faizsiz bankacılık işlemleri yapılmasına olanak sağlamaktadır. Ayrıca, bu bankalar yalnızca İslam hukuku üzerinden bankacılık işlemlerini yürütmek isteyen müşteriler tarafından değil, herhangi bir bankacılık işleminden yararlanırken ve bu işlemlerin geri ödemesini yaparken, ekstra faiz ödemesini yapmak istemeyen müşteriler tarafından da oldukça sık tercih edilmektedir.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2020

Sıfır Faiz ve Faizsiz Tabirleri

Bankalar konusunda genel olarak karıştırılan en büyük konulardan biri ise, bir bankada sıfır faiz uygulaması yapılmaktayken, adının sonunda “katılım” bulunan diğer bankalarda faizsiz işlem uygulaması yapılmasıdır. Genel olarak bakıldığında, sıfır faiz ibaresi ve faizsiz ibaresi anlam olarak aynı durumu ifade etmemektedir.

Sıfır faiz, bir bankanın müşterisine verdiği kredi ya da kullandırdığı bankacılık hizmetinin tutarının, müşteri tarafından bankaya aynen geri ödenmesi durumunu anlatmaktadır. Bu gibi durumlarda, kredi çeken müşteriler, çektikleri kredi tutarını üzerinde herhangi bir ekleme olmadan bankaya geri ödemektedirler. Bu duruma sıfır faiz uygulaması denilmektedir.

Faizsiz ise, adının sonunda “katılım” ibaresi bulunan ve bankacılık uygulamalarında İslam hukukunu benimsemiş bir bankanın, müşterilerinin teminatını değil ne çeşit bir proje için kredi ya da bankacılık hizmeti talep ettiğini inceleyerek, buna uygun olarak işlem yapmasıdır. Bu bankalar, genel olarak ürünlerini finansman olarak sunmaktadır ve sistemleri kar- zarar prensibi üzerinden çalışmaktadır. Faizsiz kredi veren bankalar 2020 yılı içerisinde yaşanan ekonomik sıkıntılar da göz önüne alındığı durumlarda pek çok müşteri tarafından oldukça sık tercih edilmektedir.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2020

Faizsiz Bankacılık Hizmetleri

Faiz işlemesi olmadan bankacılık hizmeti sunun bankaların hizmetleri, bu bankaların hangi bankalar olduğuna göre değişmekle birlikte, genel olarak sunulan ortak hizmet ihtiyaç kredisi finansmanı olarak görülebilmektedir.

Faizsiz kredi veren bankalar 2020 yılı içerisinde, özellikle ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ya da bazı durumlarda konut kredisi seçeneklerini bünyelerinde barındırarak müşterilerine sunmaktadır. Albaraka Türk, Türkiye Finans, Kuveyt Türk, Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım bankaları, genel olarak faizsiz bankacılık hizmeti veren bankalardır ve bu bankalar bünyesinde verilen hizmetler, faizsiz bankacılık hizmetleri olarak adlandırılmaktadır.

Konut kredisi finansmanı, ihtiyaç kredisi finansmanı ve taşıt kredisi finansmanı genel olarak katılım bankaları tarafından müşterilerine sunulan faizsiz bankacılık hizmetleri kapsamında yer almaktadır.

Sıfır Faizli Kredinin Kapsamında Yer Alan Hizmetler

Bankalar genel olarak belirli durumlar için sıfır faizli kredi imkânı sunmakla birlikte, özellikle faizsiz kredi veren bankalar 2020 yılı itibarı ile daha fazla tercih edilmeye başlandığından dolayı, bankalar da sıfır faizli kredinin kapsamında olan hizmetleri genişletmeye başlamışlardır.

Bu hizmetler kapsamında genel olarak müşterilere sunulan kredi çeşidi taşıt kredisi olmakla birlikte, artık sıfır faiz ile konut ya da ihtiyaç kredisi veren bankalara da daha çok rastlanmaktadır. Bazı durumlarda, bu bankalar belirli düzeylerdeki esnaflara, belirli şartları karşılamaları durumunda sıfır faizli kredi verebilmektedir.

Bunun dışında, normal bir kredi seçeneğinden yararlanmak isteyen müşteriler için, en kolay ulaşılabilecek sıfır faizli kredi ürünü taşıt kredisidir.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2020

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu