SGK

İşten Ayrıldıktan Sonra SSK Ne Kadar Geçerli?

İşten ayrılan kişilerin en fazla merak ettiği konuların başında işten ayrıldıktan SSK me kadar geçerli olduğu gelmektedir. 

Çalışan kişiler için çok önemli olan SSK hem sağlık bakımından hem de daha kısa sürede emekli olmak anlamında çok önemli olmaktadır. Ancak işi bırakmak zorunda kalan kişiler sağlık alanında yardım alabilmeleri için bu hizmetin devam etmesi gerekir. 

SSK İşten Ayrıldıktan Sonra Devam Süresi

İşten ayrıldıktan sonra SSK ne kadar geçerli sorusu genel olarak pek çok çalışanın merak ettiği soruların başında gelmektedir. Bir işte düzenli olarak çalışan kişinin SSK primlerinin yatırılması ile sigortası devam etmektedir. Ancak istenmeyen durumlardan ötürü işten ayrılması ile primler yatırılmaz. İşten ayrılan bir kişinin SSK geçerliliği 3 ay devam etmektedir. Bu 3 aylık süre boyunca sağlık hizmetlerinden SSK kapsamında faydalanması mümkün olmaktadır. Ayrıca 10 günlük süre boyunca sigortalılık statüsü devam etmekte ve 3 ay süre ile devlet ya da özel hastane hizmetlerinden faydalanması mümkün olmaktadır. 

İşten Ayrıldıktan Sonra SSK Devamı İçin Gerekenler

İşten ayrılan kişi çıkış tarihinden önce olan senede 90 gün kesintisiz olarak prim ödemesi yapılmış ise sağlık hizmetlerinden SSK kapsamında faydalanmaya devam eder. Ayrıca aynı işten kendi isteği işe ayrılan kişiye de aynı haklar tanınmaktadır. İşten ayrıldıktan sonra 3 aylık SSK süresi sağlık hizmetlerinde devam etmektedir. Aynı zamanda işten ayrılış bildirgesinin işveren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamdan gönderilmiş olması gerekmektedir. İşten çıkış bildirgesi gönderilmediği takdirde iş yerine cezai işlem uygulanmaktadır. Bu durumda kişinin 3 aylık SSK’dan faydalanma süreci de zarar görecektir. 

İşten Çıkış Bildirgesi Nasıl Gönderilir?

İşten çıkış bildirgesi göndermek için bir takım işlemlerin izlenmesi gerekir. İşveren tarafından internet üzerinden SSK adresine giriş yapılır. Ekrana gelen işlemler sırası ile doğru olarak doldurulmalı ve giriş bölümüne tıklanır. Ardından ekrana gelen işyeri çıkış bildirgesi gönderme bölümüne tıklanır ve işlem ile açılan pencere kısmına işveren tarafından düzenlene belge taratılır. En son olarak gönde kısmına tıklanır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu