SGK

İşveren SSK Yapılandırma İnternetten Nasıl Başvurulur?

Teknolojinin çok hızlı bir şekilde gelişmesi ile kullanım sayısı artarken işveren SSK yapılandırma internetten nasıl başvurulur sorusu merak edilmektedir. 

SGK primleri zamanında yatıramayan kişiler için borç taksitlendirme uygulamasını ortaya çıkarılmıştır. Bu uygulama ara ara yapılmakta ve başvurular belirlenen tarihler arasında sadece işverenler tarafından başvuru yapılmaktadır. 

Yapılandırma Başvuruları Hangi SGK Borçlarında İnternetten Yapılıyor?

İşveren SKK yapılandırma internetten başvuru nasıl yapılır sorusu en fazla merak edilen soruların başında gelmektedir. İnternet kullanımının çoğalması ile SGK borç yapılandırma başvuru uygulaması internet üzerinden yapılması mümkün olmaktadır. Bu uygulama sadece 4/a yani eski adı ile SSK kapsamında olan sigortalı çalıştıran işverenlerin yapılandırma başvurularını E bildirge şifresi yolu ile internet üzerinden güvenle yapılmaktadır. 

Yapılandırmanın yapıldığı bu site Sosyal Güvenlik Kurumu’na balı olan bir internet uygulaması olmaktadır. Bu uygulamaya giriş yapmak sadece E- SGK üzerinden işveren tarafından erişilen uygulama çeşididir. Ayrıca Bağkur, GSS, SGDP ve diğer bütün SGK borçları için yapılandırma başvuruları rahatlıkla internet üzerinden kolaylıkla yapılmaktadır. 

İşveren Prim Borcu Yapılandırma İnternetten Başvurusu

7020 sayılı yasa kapsamında SGK tarafından işveren prim borçlarının yapılandırma başvurusu uygulamasına E- SGK portalı üzerinden ulaşmanız mümkün olmaktadır. İnternet üzerinden borçların yapılandırma uygulaması işlemleri;

  • www.sgk.gov.tr adresine girin,
  • Siteye giriş yapıldıktan sonra menülerden E- SGK menüsüne giriş yapın,
  • Ardından açılan sayfada İŞVEREN bölümünü seçin,
  • İşveren işlemleri ve yapılandırma başvuru- ödeme planları kısmına tıklayın,
  • Ekranda sağ üstte oluşan yerde uygulamaya giriş kısmını tıklayın, 
  • E bildirge kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapın,
  • Taksit seçenekleri ve borç tutarı belirlenmesi işlemlerinden sonra talebiniz gönderin,
  • Düzenli olarak talebinizi takip etmeyi unutmamalısınız.  

Bu işlemleri sırası ile yaptıktan sonra internetten işveren SGK borç yapılandırma başvuru işlemleriniz tamamlanmış olacaktır. İşveren SGK prim borcu yapılandırma hakkında bilinmesi gereken detaylar bulunmaktadır. Yapılandırma için gerekli olan taksit seçeneklerinin içinden yapılan seçimlerde ilk iki taksit ödemesi zorunlu olmaktadır. Eğer taksit ödemesi yapılmazsa yapılandırma bozulacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu