Bankalar

Kartsız Para Çekme ve Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kartsız Para Çekme ve Gönderme Nasıl Yapılır ?
Kartsız Para Çekme ve Gönderme Nasıl Yapılır ?

Kartsız para çekme veya gönderme işlemi bankaların ATM’leri üzerinden son derece hızlı ve güvenilir bir şekilde yapılabilmektedir. Bu kullanışlı yöntem ile olası bir aksilik anında rahatlıkla para çekme veya gönderimi sağlayabilirsiniz.

Kartsız Para Çekme ve Gönderme İşlemi

Kartsız Para Çekme Nasıl Yapılır?

Kartsız para çekme işlemi oldukça basit ve son derece güvenilir bir işlemdir. Hesabınızın olduğu bankanın ATM’sinde birkaç tuşa basarak para çekebilirsiniz. Öncelikle telefonunuza bankanızın mobil uygulamasını indirmelisiniz. Bankalarda farklılık gösterse de onay kodu veya mobil uygulama üzerinden onay vermeniz gerekebilir. Kartsız para çekme işlemi için şu adımları izlemeniz yeterli. Öncelikle bağlı olduğunuz banka ATM’si üzerinden kartsız işlemler menüsüne girilir. Çıkan ekranda T.C. kimlik numarası, IBAN numarası ya da bankamatik numarasından birisi girilir. Bu seçeneklerin biri doldurulup telefon numarası girildikten sonra kartsız para çekme işlemi gerçekleşecektir.

Bir diğer kartsız para çekme yöntemi ise mobil uygulamanızdaki QR kod ile para çekme işlemidir. Bunun için bankanıza ait mobil uygulamadan QR kodu aktifleştirmeli ve ne kadar para çekeceğinizi girdikten sonra ATM’nin ekranında yer alan kare kodu telefonunuzdan okutmalısınız. Bu işlemi yaptıktan sonra paranızı alabilirsiniz.

Kartsız Nasıl Para Gönderme Nasıl Yapılır?

Öncelikle bir ATM bulup giriş butonuna basmalısınız. Önünüze çıkan seçeneklerden kartsız işlemler ana menüsüne tıklayarak hesaba para yatır seçeneğini takip edebilirsiniz. Bankaların ATM’leri farklılık gösterse de para gönderme seçenekleri çoğunlukla benzerdir. Sizden istenilen bilgiler de hemen hemen aynıdır. 

Parayı yatıracak olan kişi, kendi cep telefonu numarasını girmeli ve sonrasında da para yatıracağı kişinin hesap numarasını ve Şube Kodunu girerek evet seçeneği ile onaylamalıdır. Hesap numarası ve şube kodu yerine IBAN bilgilerini girerek de işleminizi gerçekleştirmeyi tercih edebilirsiniz. Daha sonra girdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olduğundan emin olmanız gerekir. 

Eğer verdiğiniz bilgiler (para yatıracağınız hesabın bilgileri; adı soyadı, hesap numarası veya IBAN) doğru ise onaylamak için “Evet” butonuna basarak devam etmelisiniz. Bu işlemlerden sonra para Girişi bölmesi açılacaktır. Yatıracağınız parayı bu bölmeye yerleştirerek “Tamam” seçeneğine basabilirsiniz. Bir sonraki etapta ATM parayı tanır, sayar ve yatırılan para miktarının onaylanmasını ister. Siz bu bilgileri kontrol edip onayladıktan sonra, para anında hesaba geçer. İsterseniz işleminizi tamamladıktan sonra makbuz talep edebilirsiniz.

Birine para gönderirken kullanabileceğiniz seçenekler oldukça fazladır. Para gönderirken; internet bankacılığı, bankaların kendi şubeleri ve ATM’ler gibi çeşitli yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Bunun en kolay yolu internet bankacılığıdır. Ancak bu yöntemi kullanabilmek için bir kart sahibi olmanız gerekir. Kartsız olarak bankaların şubelerinden veya ATM’lerinden para gönderebilirsiniz. 

Bu işlem için şubeyi tercih ettiğinizde ATM’lere göre daha fazla para kesintisi yaşayabileceğinizi bilmelisiniz. Para kesintisinin düşük bir miktar olması sebebiyle ATM’ler daha iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkar. Çoğu bankanın bankamatiğinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada, hangi banka üzerinden işlem yapacağınız tamamen sizin karar verebileceğiniz bir durum.

İstenilen Bilgiler Nelerdir?

İstenilen bilgiler bu işlem için çoğu bankada aynıdır. Bankalar kartsız para çekme ve gönderme işlemi yapabilmeniz için sizden bir takım bilgiler talep edecektir. Sizden telefon numaranızı, TC kimlik numaranızı, para göndermek istediğiniz kişinin TC kimlik numarasını, cep telefonu numarasını, hesap numarasını, şube kodunu veya IBAN numarasını isteyecektir. Bu nedenle işleminizi gerçekleştirmeden önce bilgileri not almanız size fayda sağlayacaktır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu