EkonomiKrediler

Kefillik Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kefillik Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kefillik Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kredi notunu etkileyen pek çok faktör yer almaktadır. Bu faktörler arasında belirli oranlarda etkilemekte ve birbiri ile bağlantısı bulunur. Findeks tarafından belirlenmiş olan bu faktörler ve oranları aslında bize bankalar ile yapılacak olan finansal ilişkimiz hakkında bilgi verebilmektedir. Kredi derecelendirme kuruluşu tarafından belirlenmiş olan ve bazı kriterlere göre belirlenen kredi notları, oluşumunda yani güncellenmesinde geçmiş ilişkiyi baz alabilmektedir.

Kefillik Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kredi Notunu Etkileyen Kriterler

Günümüzde herhangi bir bankaya kredi başvurusunda bulunduğunuzda o bankanın birey hakkında diğer tüm bankalarla yer alan ilişkisi dokümanlar halinde karşınıza çıkmaktadır. Hatta banka ile ilişkisi yer almayan borç ödemelerinde bile bankalara bilgi verilir. Tüm finansal işlemlerde devlet ve buna bağlı şekilde bankalar haberdar etmektedir. Bu nedenle bir başkasının kredisine kefil olmak birey kredi notunu etkileyebilir.

Kefillik Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kefil Olma

İnsanların bir kişiye kefil olması kredi çekmek isteyen kişinin tüm borcunun sorumluluğunun alınması anlamına gelmektedir. Yani ödemeler konusunda oluşacak herhangi bir problem karşısında ise ilk başvurulacak kişi kefil olmaktadır. Krediye kefil olmuş bireyin ödeme gecikmelerinden sicilleri de etkilenmektedir. Yine kredi notu oluşumunda belirtilmiş olan toplam borç durumu kefil sicilinde kişinin kendi borcu olarak yer almaktadır. Bu yüzden bu faktörleri ele aldığımız zaman ve kefillik kredi notunu etkilemektedir.  Bir başkasının çekmek istediği krediye kefil olurken oldukça dikkatli davranılması gerekir.

Ziraat Bankası Kredi Erteleme Nasıl Yapılır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu