EkonomiKrediler

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut Kredisi Nasıl Alınır

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut kredisi almak isteyen kişilerin, genel olarak konut kredisi veren bankalar üzerinden müracaat etmeleri gerekmektedir. Bu müracaat işlemi için genel olarak ilgili bankanın resmi internet sitesi üzerinden kredi içeriği hakkında bilgi alınabilmektedir.

Krediler, genel olarak bankalar tarafından, müşterilerine ve müşterileri olmayan kişilere destek amacıyla oluşturulmuş sistemlerin tamamını kapsamakla birlikte, genellikle müşterileri olarak kredi başvurusunda bulunan herkese daha fazla kolaylık sağlamaktadırlar.

Bankalar, kredi verirken, hangi kredi çeşidi olursa olsun, başvuru yapan kişinin sicilini incelemekte ve kişinin kendi müşterileri olup olmadığına, kendi müşterileri ise banka ile olan ilişkisinin ne durumda olduğuna bakmaktadırlar.

Bankalar, konut kredisi vermek için çoğu zaman kişileri şubelerine şahsen talep etmekle birlikte, konut kredileri ve diğer krediler ile ilgili bilgi alınabilmesi için kişilerin resmi internet sitelerini ziyaret etmeleri yeterlidir.

Konut Kredisi Nasıl Alınır

Konut Kredisi ve Kefil Talebi

Konut kredisi genel olarak bankaların vermekte olduğu yüksek rakamlı krediler sınıfına dahil bir kredi çeşidi olmakla birlikte, bankalar konut kredisi talebini onayladıkları müşterilerinden, kefil talep etmektedirler.

Kefil, genel olarak kişinin krediyi ödeyememe durumunda, ikincil olarak kredi taksitlerinin talep edileceği kişi olarak, teminat göstergesi amacı ile talep edilmektedir. Kefil olan kişilerin de kredi talep eden kişi gibi bankalara ait sicilinin temiz olması ve kişinin gelir düzeyinin belirli bir aralıkta olması gerekmektedir.

Bazı bankalar, yüksek tutarlı krediler için kefil talep etmemekle birlikte, bunun yerine kişilerin kredi taksitlerini peş peşe birkaç dönem geciktirmesi durumunda, direkt olarak haciz ve icra kanallarına başvurmaktadırlar. Kefil, bir noktada bankanın hem kendini hem de müşterisini korumasını sağlamaktadır. Yüksek miktarlı kredilerin ödenememe durumu, talep eden kişinin sicilini ve hayatını oldukça olumsuz etkileyebilecekken, bankanın kaybı da oldukça büyük olacaktır. Bu noktada kefil hem banka hem de müşteri için bir teminat olmaktadır.

Konut Kredisi Nasıl Alınır

Gereken Belgeler

Kredi talepleri için gerekli olan belgeler çoğu zaman aynı olmakla birlikte, hemen her banka konut kredisi için, ekspertiz raporu istemektedir. Evin eder değerinin belirlenmesi durumunda, banka buna göre bir yüzdelik oranda müşterisi için kredi tutarı onaylamaktadır.

Bunun dışında, pek çok farklı belge talep edilmektedir. Nüfus cüzdanı fotokopisi, gelir belgesi, krediye başvuru yapıldığını gösteren form, bazı durumlarda kişilerin eğitim durumunu gösteren bir belge ya da diploma, üzerine kayıtlı araç ya da herhangi bir mal varsa bunların tapuları gibi belgeler genel olarak istenen belgeler olmakla birlikte, başvuru yapılan bankalara göre istenen belgelerde farklılık olabilmektedir ancak her banka gelir belgesini ve başvuru formunu, başvuru yapan kişiden ve kefilinden talep etmektedir.

Konut Kredisi Nasıl Alınır

Kredi Onaylanma Süreci

Kredilerin onaylanma süreçleri bankadan bankaya da farklılık göstermekle birlikte, konut kredisi ilgili banka tarafından onaylandığı durumlarda, kişilere SMS yolu ile bilgilendirme yapılmaktadır. Bununla birlikte, eğer kişilerin başvuru yaptıkları bankalarda vadesiz TL hesabı bulunmuyorsa, kredinin başvurusu esnasında mutlaka vadesiz TL hesabı da açılması gerekmektedir.

Vadesiz hesabın açılışından sonra kredi başvurusu yapılmaktadır. Sürecin devamında, başvuru yapan kişiler banka tarafından değerlendirmeye alınır. Değerlendirme sürecinin olumlu geçmesi halinde, bankadan bankaya sürelerin değişiklik göstermesi durumu göz önünde bulundurularak, ortalama 2-5 gün içerisinde, kredinin onaylandığına ya da onaylanmadığına dair kişilere bilgilendirme yapılmaktadır.

Onaylanan kredi tutarı kişilerin vadesiz TL hesabına aktarılmakta olup, kişiler kredi işlemi için kullanmak istediklerinde, miktarı direkt olarak vadesiz hesap üzerinden kullanabilmektedirler. Kredi onaylandığında, ödeme süreci müşterinin, bankanın sunduğu seçenekler arasından seçtiği şekilde başlamaktadır.

Konut Kredisi Nasıl Alınır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu