BankalarEkonomiKredi Kartları

Kredi Kartı Faizleri Ne Anlama Gelir?

Kredi Kartı Faizleri Ne Anlama Gelir

Kredi Kartı Faizleri Ne Anlama Gelir?

Kredi kartları hakkında merak edilen en önemli konulardan biri olan kredi kartı faizleri, kart tipine göre değişebilen farklı oranlarda alınmaktadır. Bu faizlerin en anlama geldiği de pek çok kişi tarafından bilinmiyor. Akdi faiz, gecikme faizi, nakit avans faizi gibi pek çok faiz türü mevcut. Peki kredi kartı faizleri ne anlama gelir? Kredi kartından alınan faizler nedir?

Akdi Faiz

Akdi faiz, asgari ödeme tutarının üzerinde veya asgari ödeme tutarı kadar ödeme yapılmış olan ve bunun haricinde kalan dönem borcu için uygulanan faiz oranıdır. Örneğin kredi kartı dönem borcunuz 2 bin lira diyelim, asgari ödeme tutarınızın da 600 lira olduğunu düşünelim. Asgari ödeme tutarını ödedikten sonra, kalan tutara, yani 1,400 liraya akdi faiz uygulanır ve oranı yüzde 1,40’tır. Ya da asgari ödeme tutarı 600 lira olsa da 1000 lira ödeme yapmışsanız, kalan 1,000 liralık tutara akdi faiz uygulanmaktadır.

Kredi Kartı Faizleri Ne Anlama Gelir

Gecikme Faizi

Gecikme faizi, kredi kartı faizleri ne anlama gelir diye soran pek çok kişinin merak ettiği bir faiz çeşididir. Gecikme faizi, asgari ödeme tutarı kadar ödeme yapılmayan hesaplardan, asgari ödeme tutarı istisna tutarı için uygulanır. Yani 600 lira asgari ödeme tutarını hiç ödemediyseniz, bu tutara yüzde 1,70 oranında gecikme faizi uygulanacaktır. 600 liralık asgari ödeme tutarının 100 lirasının ödediyseniz de kalan 500 liralık tutara da gecikme faizi uygulanır. Gecikme faizi ödüyorsanız, kredi notunuz düşüyor demektir. Bu nedenle kredi notunuzun düşmemesi için, borçlarınızı lütfen geciktirmeyin.

Kredi Kartı Faizleri Ne Anlama Gelir

 Nakit Avans Faizi 

Kredi kartlarından alınan faiz çeşitlerinden biridir. Bu faiz tipinde, kredi kartınızı kullanarak yaptığınız peşin harcamalar için yüzde 1,40 oranında bir faiz tahsil edilmektedir. Örnek vermek gerekirse, herhangi bir giyim mağazasında 500 liralık bir alışveriş yaptınız ve bu alışverişi taksitlendirmeden peşin bir şekilde aldınız. Bu harcama için aylık yüzde 1,40 oranında faiz ödersiniz. İşte bu faize nakit avans faizi deniyor.

Limit Aşım Faizi

Limit aşım faizi, sadece belli bankalarda ödenebilen bir faiz çeşidi, çünkü bazı bankalar limit aşımı yapılmasına müsaade etmemektedir. Bankanız kredi kart limitinizi %20 oranında aşmaya müsaade etmişse, kredi kart limitinizi aştığınız tutar için, limit aşım faizi ödersiniz ve bunun oranı yüzde 1,40’tır.  Bir örnek ile anlatmak gerekirse, kart limitiniz 1000 TL ve siz 1200 TL harcama yaptınız, bu harcamanın 200 TL’lik kısmı için limit aşım faizi ödersiniz.

Kredi Kartı Faizleri Ne Anlama Gelir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu