EkonomiKredi Kartları

Kredi Kartı Güvenlik Kodu CCV Nedir?

Kredi Kartı Güvenlik Kodu CCV Nedir?

Kredi Kartı Güvenlik Kodu CCV Nedir?

Çağımızda artık nakit paraların yerini kredi kartları almaya başlar hale gelmiştir. Acil  bir paraya ihtiyaç olduğumuzda ya da alışveriş yapacağımızda ilk iş olarak kredi kartlarına yönelmekteyiz. Bu denli fazla kullanmış olduğumuz kredi kartların güvenlik ile ilgili  kodlarının ne işe yaradığını öğrenmemiz gerekmektedir. Kredi kartı  kullanıcıların, güvenli şekilde kullanmaları adına her bir kredi kartı üzerinde güvenlik kodu yer almaktadır. Kredi Kartı Güvenlik Kodu CCV Nedir dendiği zaman, kredi kartın arka yüzünde yer alan son 3 haneli numara bölümünün olduğu yer diyebiliriz. Kredi kartının arka yüzünde bul unan 3 haneli numara, internetten güvenli şekilde alışveriş yapabilmenizi sağlamaktadır. Bu sayede herhangi bir kredi kartı şifresi vermek zorunda kalmamış olursunuz. CCV kodu sayesinde kredi kartı şifrenizi vermeden online  platform üzerinden güvenli  olarak alışveriş yapabilirsiniz.

Ne yazık ki internet dünyası içerisinde çok sık karşılaşılan durumlardan biri de dolandırma vakalarıdır.  İnsanlar kredi kartı bilgilerinizi ele geçirmek ve sizi dolandırmak isteyebilirsiniz.  Bu gibi can sıkıcı durumlardan dolayı mağduriyet oluşmaması adına bankalarda müşterileri için önlemlerini almış durumdadır. Kısaca kredi kartlarının arka bölümünde bulunan CCV, internette tam güvenliğin sağlanması adına işe yaramaktadır.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu CCV Nedir

Güvenlik Kodu CCV Nerede Bulunur?

Kredi kartı kullanıcıları müşteri numarası, kredi kartı numaraları, ad soyad ve  CVV ile ilgili olarak kısımların neresi olduğunu öğrenmek isteyebiliyor. Zaten kredi kartınızı ele alıp arka bölümünü çevirdiğiniz zaman orada CVV ibaresini çok kolay şekilde görmüş  olacaksınız. CVV, imza bandı bölümünün hemen üst kısmında yer almaktadır. CVV güvenlik kodu 3 hanelidir.  İnternetten alışveriş yapacağınız esnada daha çok sizden CVV kodunu isterler. Bu kodu girmediğiniz zaman ise alışveriş yapmanız mümkün değildir. Çünkü güvenlik kontrolünün yapılması adına son derece  önemli olduğunu söyleyebiliriz. Kredi kartında aynı zamanda  kart sahibinin  Adı ve Soyadı, kart numarası, kredi kartının son kullanma tarihi gibi bilgilere de yer verilmiştir.

CVV bölümünde eğer ki 3 den fazla bir rakam görüyorsanız, esas almanız gereken yine son 3 rakam olacaktır. Yani, internetten alışveriş yapacağınız esnada son 3 rakamı girmeniz gerekecektir.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu CCV Nedir

CVV Kodu Nasıl Güvenlik Oluşturuyor?

CVV kodu, güvenlik oluşturmaya yardımcı oluyor. Çünkü sizler herhangi bir siteye girip alışveriş yapıp ödemeye  yapmaya başladığınız CVV kodunuzu gireceksiniz. CVV kodunu girdikten sonra ise  telefonunuza kısa bir mesaj gelecek ve  kod yer alacaktır.  Alışverişinizi başarıyla tamamlamanız adına da cep telefonunuza gelen kodu girmeniz gerekecektir. Eğer ki kodu doğru ve eksiksiz şekilde girerseniz o zaman alışverişinizi de başarıyla tamamlamış olursunuz. Üstelik endişe duyacağınız herhangi bir güvenlik açığı oluşmamış olacaktır. CVV kodunun   sağladığı en büyük  faydalarından biri de bir bakıma şifre görevini görüyor olması diyebiliriz.  Bu sayede internet  sitelerinden alışveriş ederken acaba bilgilerimiz çalınacak mı ya da dolandırılacak mıyım gibi  birtakım endişeler içerisinde olmazsınız. Tam aksine güvenli  bir şekilde alışveriş yapmanıza yardımcı olur.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu CCV Nedir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu