Kredi Kartları

Kredi Kartı Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır ?
Kredi Kartı Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır ?

Kredi kartı kapatma işlemi bankalar tarafından nedense en sevilmeyen işlem diyebiliriz. Kart iptali veya kapatma için birçok prosedür ortaya atılıyor.  Banka çalışanları “Şubenize gitmeniz lazım, faks ile bize beyan etmeniz lazım, mail yoluyla iptal edemiyoruz ne yazık ki” gibi bahaneler ile kart kapatmayı zora sokuyorlar. Biz de vatandaşlar olarak “Bu kadar uğraşacağımıza kullanmayız olur biter” diyerek işleme devam etmiyoruz. Ama aslında kredi kartı kapatma işlemi oldukça basit ve bizim yasal hakkımız. 

Kredi kartları bazen gerçekten de çok can sıkıcı olabiliyor. Kullanmak istemediğimiz, ihtiyacımızın az olduğu bazı kartları iptal etmek istediğimizde ciddi sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Bankalar genelde kredi kartlarını iptal ettirmemeniz için ellerinden geleni yaparlar ancak kredi kartları yasal bir şekilde iptal edilebilir ve bankanın kartı iptal ettirmemesi suç kapsamına girmektedir. Peki kredi kartı kapatma nasıl yapılır? Kredi kartlarınızı kolayca iptal etmenin bir yolu yok mu?

Kredi Kartı Kapatma İşlemleri

Kullanım İptali

Kredi kartınıza bazen ihtiyacınızın olabileceğini düşünüyor, ancak bir yandan da kullanmak istemiyorsanız, kartı iptal ettirmektense, kullanımın kısıtlayabilir veya tamamen geçici süreliğine kaldırabilirsiniz. Kredi kartlarında böyle bir özellik mevcuttur. Bunun için yapmanız gereken şey de çok basittir. Hemen bankanızı arayarak, kredi kartınızın aylık alışveriş limitini düşürebilir veya kullanıma kapatabilirsiniz. Daha sonra bankanızı arayarak istediğiniz zaman yine kullanıma açabilirsiniz.

Tamamen İptal Ettirme

Kredi kartlarınızın bir miktar borcu vardı ve ödeyip bitirdiniz mi? Kredi kartlarından artık kurtulmak istiyorsanız, kartınızı hemen iptal ettirebilirsiniz. Kredi kartlarından kalıcı bir şekilde kurtulmak için, bankayı arayarak kredi kartınızın iptal edilmesi için işlem başlattırabilirsiniz. Kredi kartınızı iptal ettirebilmeniz için, borcunuzun olmaması iyi bir seçim olacaktır, eğer borcunuz varsa yine de kartı iptal ettirebilirsiniz, ancak bu süreçte kart borçları tarafınıza düzenli olarak ekstre ile iletilecektir.

Yasalara göre, kredi kartı kullanıcıları, kredi kartı kullanım sözleşmesini tek taraflı bir şekilde feshetme imkanına sahiptir. Kullanmak istemediğiniz kredi kartlarını iptal ettirmek için bankaya başvurduğunuzda ilgili bankanın kartı 7 gün içerisinde iptal etmesi gerekmektedir. 7 gün içerisinde iptal olmamış kart borçları için, şikâyet hakkınızı kullanabilirsiniz.

Kredi Kartınız İptal Edilmiyorsa

Banka kredi kartı kapatma işlemini gerçekleştirmiyor veya kartınızı iptal etmiyorsa, şikâyet hakkınızı kullanabilir ve konuyu yargıya taşıyabilirsiniz. Dilekçe ile BDDK’ya yapacağınız şikâyet sonucunda haklı bulunacaksınız ve kredi kartınız iptal edilecektir. Kredi kartınız iptal edildikten sonra, ilgili banka bu konuda BDDK tarafından cezalandırılacaktır. Kredi kartı borçlarınızın tamamen kapanması için, her ay en az asgari ödeme tutarı kadar ödeme yapmanız gerekir. Asgari ödeme tutarınca ödeme yapılmayan kredi kartlarından dolayı, hacizli olabilirsiniz, bu nedenle her ay en az asgari ödeme tutarı kadar ödeme yapmaya özen gösterin. 

Kaynak: Hibeci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu