EkonomiKredi Kartları

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Çoğu zaman ihtiyaçlarımız için bize yetişen kredi kartlarının belirli bir limiti vardır. Peki bu limitler neye göre belirleniyor, nasıl hesaplanıyor?

Kredi kartı limitlerinin belirlenmesinde ve hesaplanmasında birçok unsur mevcuttur. Aylık gelir kredi kartı limitimizin belirlenmesinde rol oynar ancak sadece aylık gelirimiz değil başka etmenler de kredi kartı limitimizin hesaplanmasında rol oynamaktadır. Kredi kartı limitimizin hesaplanmasında kredi notu çok önemli bir etkendir. Kredi notunuz; risk durumunuz, geçmiş ödeme siciliniz, gelir durumunuz ve borçluluk durumunuza göre özel bir algoritma ile hesaplanmaktadır. Aylık geliriniz düşük olsa bile kredi notunuz yüksekse limitiniz aylık geliri yüksek olan birine göre fazla olabilir. Tabii kredi kartı limiti ne kadar yüksek olursa o kadar çok harcama yapıldığı da unutulmamalıdır. İlk kez kredi kartına sahip olacak kişilerin kredi kartı limiti kişinin belgeli gelirinin 2 katı kadardır. Kredi kartı kullanmaya başladıktan 2 yıl sonra ise kredi kartı limiti kişinin belgeli gelirinin 4 katı kadar olabilmektedir.

Kredi Kartı Hesap Özeti Nasıl Alınır

Kredi kartınızın limitinin artışını talep etmek için bankanızla iletişime geçebilirsiniz. Ancak bahsettiğimiz gibi kredi notunuz düşükse limit artışınız kabul edilmeyebilir. Kredi notunda son harcamalarınıza ve borçluluk durumunuza bakılır. Eğer çok fazla harcama yaptıysanız ve ödemenizi gerçekleştiremiyorsanız kredi notunuz oldukça düşük çıkabilir. Bu durumda da kredi kartı limitinizin artışı söz konusu değildir. Aynı şekilde kredi kartı limitimizi arttırabildiğimiz gibi düşürme imkanına da sahibiz. Kredi kartı düşürme limitiniz bankalar tarafından kabul edilebilir bir işlemdir. Kredi kartı limiti arttırma gibi şartları yoktur. Kredi kartı düşürme limitiniz bankalar tarafından kolay bir şekilde onaylanır. Belgelenebilir bir geliri olmayan öğrenciler de kredi kartına sahip olabilir. Geliri olmayan kişilere verilen toplam kredi kartı limiti 1000 TL üzerinde olmamalıdır. Eğer ispatlanan bir geliriniz varsa bu gelir de kredi kartı limitinde rol oynar. 2020 yılında asgari ücret olan 2324 TL gelire sahip bir kişinin kredi kartı limiti zaman geçtikçe 9300 TL olabilir. Kredi notunuz 1500 ve üzeri ise bu iyi bir kredi notu demektir. Kredi notu 1-699 olanlar en riskli kredi notuna sahip kişilerdir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu