BankalarEkonomiKrediler

Kredi Notu Neye Göre Belirlenir?

Kredi Notu Neye Göre Belirlenir?

Kredi Notu Neye Göre Belirlenir?

Çoğu kişi günümüzde artık maaşlı olarak çalışmaktadır ve elde etmek istediği ev, araba vb. şeyleri alabilmek için gerekli parayı biriktirebilmesi imkânsızdır. Bu nedenle de bankalardan kredi çekerek istediği şeyleri almakta ve bankaya yasal sınırlar içerisinde faizli bir şekilde borçlanma yolunu seçmektedir. Bankalar, bireye kredi verirken, bireyin kredi notuna dikkat etmektedir.

Kredi Notu Neye Göre Belirlenir?

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bireyin bankalarla arasındaki ilişkilerde göstermiş olduğu finansal başarıya veya başarısızlığa göre çeşitli analizler neticesinde ortaya çıkan bir puanlama sistemidir. Bankalar, bireyle herhangi bir kredi münasebetine gireceği zaman bu kredi notuna göre bireye ne kadar güvenebileceği konusunda fikir edinmektedir.

Kredi Notu Neye Göre Belirlenir?

Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Notlandırma işlemi her bankanın kendine has yöntemleriyle gerçekleştirilse de, notlandırmadaki kriterler benzer olmaktadır.

Bankalarla daha önce herhangi bir ilişkisi olmayan bir bireyin kredi notunun düşük çıkma ihtimali fazladır. Bankalarla hiçbir münasebeti olmadığı için bankalarda bireyle ilgili bir bilgi olmayacağı için bankalar bu kişiye şüpheyle yaklaşacaktır.

Kredi Notu Neye Göre Belirlenir?

Bankalardan önceki dönemlerde çektiğiniz kredilerin ve kredi kartlarının borçlarını düzenli ödeyip ödemediğiniz bankalar için önemli bir kriter olmaktadır. Geçmiş dönemde ödemelerinde sorun yaşamış bir birey bankalar için riskli olarak değerlendirilecek ve düşük kredi notu verilecektir.

Bunlar dışında aylık net gelirin düşük olması, 65 yaşın üstünde olmak, öğrenim durumunun düşük olması, bekar olunması, evin kira olması, idari takibe alınmış olmak kredi notunu düşüren başlıca unsurlardır. Bunların tam tersi durumunda da kredi notunun yüksek olması beklenmektedir.

Kredi Notu Neye Göre Belirlenir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu