Kredi Kartları

Provizyon Nedir? Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Ne Demek?

Provizyon Nedir? Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Ne Demek?
Provizyon Nedir? Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Ne Demek?

 

Provizyon nedir veya kredi kartı bekleyen provizyon gibi ifadesini gördüğümüzde ne olduğunu bilmemiz önemlidir. Bu tür ifadeleri gördüğünüzde merak etmemeniz için sizlere bunları açıklamak istiyoruz.

Günümüzde kredi kartı kullanan kişi sayısı oldukça fazladır ve bu sayı her geçen gün artmaktadır. Durum böyle olunca insanlar kredi kartlarından bir nebze korkmakta ve bu kartlarla ilgili her işlemi de merak etmektedir. Bu yüzden de provizyon nedir ya da bekleyen provizyon ne demek gibi sorularla kendilerini meşgul eden halkımız, bu sorunun cevabını öğrenmek için gerekli arayışlar içerisine girmektedir.

Provizyon Nedir? Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Ne Demek?

Provizyon nedir?

Provizyon nedir sorusu ifadesi hemen hemen her bankada ki kredi kartı işlemlerinden sonra karşılaştığımız bir durumdur. Kredi kartları günümüzde bizim hayatımızı kolaylaştıran finansal araçlardan birisidir. Ön onay anlamına gelen provizyon, kredi kartı ile yapılan alışverişler sonrası bankaların kredi kartı doğrulama ve çalıntı gibi işlemlerin olmaması adına aldığı güvenlik önlemleri diyebiliriz. Kart bilgileri, pos bilgileri ve kullandığınız işletme de dâhil bir sürü onaydan geçmektedir.

Bir bakıma tüketici dostu olan bu işlem ödeme işlemini sizin yaptığınıza kesinlik gösterdikten sonra onay işlemini verir ve provizyon kart hareketlerinizden kalkar. Herhangi bir şüphe duyacağınız bir işlem olmamak kaydıyla, aksine güvenlik için önemli bir işlemdir.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Ne Demek?

Provizyon nedir sorusu umarız cevabını bulmuştur. Şimdi gelelim diğer konumuza. Kredi kartı bekleyen provizyonkredi kartı ödeme yöntemi ile herhangi bir alışveriş yaptıktan sonra kart hareketlerinde veya ekstrenizde görünen bir işlemdir. Herhangi bir işletmede pos makinesi kullandıktan veya internetten yaptığınız kredi kartı alışverişlerinden sonra mevcut olan hesabınızın hareketlerinde bekleyen provizyon ifadesi ile karşılaşabilirsiniz. Çoğu zaman bunu merak etmişizdir ve bazen de bu durum kafamızı karıştırmıştır. Bu bekleyen provizyon durumunu açıklamak gerekirse,  siz alışveriş yaptıktan sonra bankaların bu durumu kontrol etmesidir. Bu sırada geçen süreye de bu isim verilmiştir. 

Bekleyen Provizyon Ne Zaman Son Bulur?

Bekleyen provizyon tamamlanma süresi hemen olabileceği gibi bazen de bir gün sürebilmektedir. Ama genel itibari ile hemen hemen bir gün sürmektedir. Herhangi bir karşılık işleminizi internet bankacılığı ve mobil uygulama kullanarak olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Provizyon süresi öğrenmek istediğiniz detaylar var ise bankanız ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca yaptığınız işlemlerde herhangi bir güvensizlik durumu ve şüpheli şeyler seziyorsanız yine müşteri hizmetlerini arayıp bilgi alabilirsiniz

Provizyon İşlemi İptal Edilir Mi?

Kredi kartı bekleyen provizyon, bir onay işlemi olduğu için ve bu süre bir gün içerisinde gerçekleştiğinden dolayı, size ait olmayan bir provizyondaki işlemi iptalini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bu iptal işlemini gerçekleştirmek için bankanızın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. İşlemler yapıldıktan sonra isteğiniz doğrultusunda provizyondaki işlem iptal edilecektir.

Kart limitleri ile ilgili sorunları olanlar var ise Kredi kartı limiti nasıl belirlenir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu