Ekonomi

Tasarruf Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

Tasarruf Nedir ? Nasıl Yapılır ?
Tasarruf Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Tasarruf nedir sorusunun cevabını özellikle bugünlerde bilmemiz önemlidir. Satılan her ürünün ateş pahası olduğu şu günlerde tasarruf  yaparak ev ekonomisinde ciddi anlamda rahatlama sağlayabilirsiniz.

Sahip olduğunuz parayı biriktirmek ve onu değerlendirmek zor gibi gelir fakat biriktirdiğiniz parayı saymaya geldiğinde oldukça memnun olursunuz. Yani insanın tasarruf yaptıkça yapası gelir. Sadece bu işe başlamak zordur, sonrası oldukça kolayca gelecektir. Peki, tasarruf nedir yani birikim nasıl yapılmaya başlanır, nasıl devam ettirilir ve nelere dikkat edilmesi gerekmektedir? Bu yazımızda tüm soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Tasarruf Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

Tasarruf nedir sorusunun cevabı halk dilinde tasarruf yapmak, cebi biraz sıkmak, para kaybetmemek için dikkatli davranmak anlamına gelmektedir fakat aslında tasarruf yapmak, sahip olduğunuz parayı biriktirmek ve daha sonra bu parayı yatırım amaçlı kullanarak değerini katlamak anlamına gelmektedir. Yine de bazı lükslerden vazgeçmek tasarruf olarak sayılabilir.

Tasarruf Nasıl Yapılır?

Tasarruf harcamaları yaptıktan sonra değil, harcamalar yapılmadan önce yapılmalıdır. Ay başında maaşınızı aldığınızda yapacağınız tasarruf tutarını belirlersiniz ve o miktarı birikim yapabilmek için ayırırsınız. Kalan parayla da ihtiyaçlarınızı karşılarsınız. Fakat bu noktada kendinizi çok sıkmamanız gerekir. İhtiyaçlarınız için gereken parayı mutlaka ayırmalısınız. 

Ay içinde ek olarak elde ettiğiniz nakdinizi de tasarruflarınıza ekleyebilirsiniz. Daha sonrasında tasarruf ettiğiniz miktarı herhangi bir yatırım aracına bağlayarak tasarrufunuzu katlayabilirsiniz. 

Öğrenciler ve ev hanımları da tasarruf yapabilirler. Bunun için sahip olunan cep harçlıklarından bir miktar köşeye ayırabilirsiniz. Birikim bir miktara ulaştığında yine yatırım araçlarına yönelebilirsiniz.

Tasarruf Yapmanın Sonuçları

Tasarruf nedir ve nasıl yapılır sorularının cevaplarını vermeye çalıştık. Şimdi de eğer tasarruf yaparsak bize dönecek olan olumlu sonuçlarından bahsedelim. Tasarruf yapmak hem belli kaynakların daha verimli kullanılması ve israf edilmemesi ile sonuçlanır hem de kişilere fazladan birikim yapma imkânı sunar. Elektrik tasarrufu, su tasarrufu gibi tasarruf yöntemleri ne kadar küçük şeyler gibi gözükseler de genel olarak incelendiğinde her türlü yarar ve kar sağlamaktadır.

Tasarruf yapmak ayrıca hayata olan bakış açınızı değiştirir ve para konusunda size çok daha fazla avantaj sağlar. Tasarruflarınız sayesinde istediğiniz bir ürünü alabilir veya mevcuttaki borçlarınızı çok daha kolay bir şekilde ödeyebilirsiniz. Bahsettiğimiz örnekler gibi bir beklentiniz olmasa bile kendiniz için bir birikiminiz olması kendinizi güvene almanız demektir. 

Tasarruf yapmaya bir kere başladığınızda devamına alışacaksınız ve bunu bir hayat görüşü haline çok kolayca getirebileceksiniz. Umarız bugünden itibaren tasarruf yapmaya başlayabilirsiniz ve istediğiniz rakamlara kolayca ulaşabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu