Ekonomi

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İptal Edilir?

Zorunlu bireysel emeklilik sistemi iptali çalışanın kendisi tarafından gerçekleşmektedir. Peki zorunlu bireysel emeklilik nasıl iptal edilir.

Zorunlu bireysel emeklilik sistemi çalışan herkese uygulanan bir sistemdir. Bu nedenle çalışan herkes iş veren tarafından sigortalanıp zorunlu bireysel emeklilik sistemine dahil edilmesi gerekmektedir. Zorunlu bireysel emeklilik durumunda çalışanın maaşından yüzde 3 lük bir kesinti yapılarak sigorta şirketine ödenir. Prim ve gün dolduran emeklilik yaşına gelmiş kişilerin emekli olmaları durumunda bu para emekli kişiye verilir. Zorunlu bireysel emeklilik iki ay boyunca zorunlu olarak ödenmelidir. İki ayın sonunca çalışan isterse zorunlu bireysel emekliliğini iptal edebilir. İptal işleminden sonra çalışan yatırmış olduğu primleri toplu bir şekilde almaktadır.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi İptal İşlemleri

Çalışan kişi zorunlu bireysel emeklilik sistemi iptali için öncelikle iş verenle görüşmelidir. Ardından iş yerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na gerekli evraklar ve zorunlu bireysel emeklilik sistemi iptal dilekçesi ile başvurması gerekmektedir. Eğer kişi özel olarak zorunlu bireysel emeklilik yaptırdıysa çalıştığı sigorta şirketine müracaat edebilir. Eğer çalışanın evden çıkacak durumu yoksa Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet web sitesinden iptal başvurusunda bulunabilir. Başvuru 10 gün içinde değerlendirilecek olup çalışanın ödemiş olduğu primler tekrardan çalışanın hesabına yansıtılacaktır.

İş Yerinin Değişmesi Durumunda Zorunlu Bireysel Emeklilik

Bir çalışanın işyeri değişirse ve yeni işyerinde kullanımda olan zorunlu bireysel emeklilik sistemi kapsamında bir emeklilik planı varsa, çalışan birikmiş birikimini ve kazanılan emeklilik süresi matrahını devretme hakkına sahiptir.

Yeni işyerinde kullanımda olan zorunlu bireysel emeklilik sistemi kapsamında bir emeklilik planı yoksa, çalışan önceki işyerinde yürürlükte olan emeklilik sözleşmesi doğrultusuyla çalışanın katkı payını ödemeye devam edebilir veya bu emeklilik sözleşmesini feshedebilir. Çalışan, kararını en geç işyeri değişikliğini takip eden ay sonuna kadar emeklilik şirketine bildirmek zorundadır. Zorunlu bireysel emeklilik sistemi iş veren tarafından yapılması zorunlu bir plandır. Fakat zorunlu bireysel emeklilik sistemi iptal işlemleri çalışan tarafından yapılmalı ve her türlü sorumluluğu üzerine almakla hükümlü olmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu